Hidžama je drevna, holistička metoda koja se sve češće koristi u terapiji sa ciljem detoksikacije organizma. Primena ove metode nalazi se u antičkim egipatskim i kineskim medicinskim praksama, a danas svoju ekspanziju doživljava u oblasti fizioterapije.
Dve vrste hidžame – suva i mokra hidžama
Hidžama predstavlja specifičan pristup, u kome terapeut najpre vrši zagrevanje manuelnom masažom, a zatim postavlja posebne vakuum čašice. Zahvaljujući vakuumu, tkivo ispod čaše otekne što dovodi do povećanja dotoka krvi u zahvaćeno područje. Vakuum čašice se postavljaju na unapred predviđena mesta, najčešće ona koja su najviše izložena nepravilnom držanju i položaju tela.
Suva hidžama, na taj način, podstiče protok krvi u bolno područje, podiže kožu unutar šolje što dovodi do promene boje kože ispod vakuum čaše. Što su bol i napetost veći, krvni sudovi se šire i koža postaje tamnija.Mokra hidžamakao drugi oblik terapije zahteva najpre dezinfekciju datog područja tako da se izvode sitni rezovina predviđenim mestima na kojima će se vakuum čašice postaviti. Postavljanje vakuum čašica i stvaranje vakuuma doprinosi širenju krvnih sudova i izbacivanju toksina iz prethodno napravljenih rezova. U praksi, postoji varijanta gde se najpre izvodi tehnika suve hidžame kako bi se identifikovala bolna područja, a zatim sprovodi tehnika mokre hidžame.
Treba znati: U oba slučaja, i kod suve hidžame i kod mokre hidžame, ostaju okrugli tragovi na koži koji će samostalno nestati za desetak dana.
Koliko košta tretman hidžame?
Cena hidžame u kombinaciji sa masažom je 3000 dinara.